Sabah Bulantıları Bebeğinize Zarar Vermez

Şüphesiz, bu katıksız bir efsanedir. Hiç kimsenin sabah bulantısının düşüklere neden olacağından, bebeği dışarı itecek veya ona zarar verecek kadar çok kusacağından endişelenmesine gerek yoktur.

Çalışmalar, sabah bulantısı olan kadınların düşük yapma ve erken doğum yapma oranlarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Günde birkaç kez kustuğunuz noktaya kadar sabah bulantınız varsa, bebeğinize zarar vermenin tek yolu susuz kalmanız veya yeterli kalori tüketememenizdir. Aksi takdirde, bebek “su torbası” denilen kendi küçük ortamında olur ve iyi olacaktır.

Cornell Üniversitesi’ndeki iki evrimsel biyolog, sabah bulantısının aslında hamile bir kadının içindeki bebeği korumasının bir yolu olabileceğini buldu. Bazı yiyecek isteksizliklerinin onu bebeğe bir şekilde zarar verebilecek maddeleri tüketmekten koruduğunu iddia ediyorlar. Binlerce hamileliği araştırdıktan sonra sabah bulantısı ile ilgili şu bilgileri belirlediler:

-Sabah bulantısı, bebeğinizin organları altıncı ve on sekizinci haftalar arasında geliştiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu hamilelik sırasında çok hassas bir zamandır ve vücudun potansiyel kanserojen veya fetal gelişimi etkileyebilecek diğer bileşiklerin alımını sınırlamaya çalışıyor olabileceği görülüyor.

– Sabah bulantısı yaşarsanız, düşük yapma olasılığınız azalır; Aynı zamanda kusma yaşayan kadınların düşük yapma olasılığı, basit mide bulantısı olan kadınlara göre daha azdır.

– Et, balık, kümes hayvanları ve yumurtadan hoşlanılmaması en yaygın olanıdır. Soğutma sağlanmadan önce, bu yiyecekler büyük olasılıkla bakteri ve olası enfeksiyonlar veriyordu. Pek çok kadın, aynı zamanda, sert tadı olan sebze ve kafeinden de uzak durdu.

– Et ürünleri, özellikle mısır yerine fitokimyasallar bakımından düşük bitkileri temel olarak kullanan geleneksel toplumlarda, çok az kadın sabah bulantısı yaşamıştır veya hiç yaşamamıştır. Fitokimyasallar bitkileri hastalıklardan ve böceklerden korur; insanlara besleyici bir değer sunmazlar.

Şiddetli olmayan sabah bulantısı olanlar için, çok az tıbbi müdahale vardır. Kendinizi berbat hissediyor olsanız bile, bebeğiniz güvende ve zarar görmeyecek. Basitçe kulağa çekici gelen yiyecekleri yemeye çalışmak, bu geçici hastalığı tedavi etmenin en iyi yöntemidir. Vücudunuzu dinleyin ve size yol göstermesi için ona güvenin. Sabah bulantınız yoksa, bu bir şeylerin ters gittiğinin bir işareti değildir. İyi hissetmenin ve sağlığınızın tadını çıkarmanın tam zamanı.