Hamilelik Kadınları İçin Bitkisel Çözüm Türleri

Herbalism veya fitoterapi – şifa için bitki özlerinin kullanılması – günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır ve tıbbi araştırmanın en heyecan verici alanlarından biridir.

Bu alanda farklı bitkilerin farklı parçaları kullanılır: hangisinin en yüksek aktif bileşen konsantrasyonuna sahip olduğuna bağlı olarak kökler, gövdeler, çiçekler, yapraklar, ağaç kabuğu, öz, meyve veya tohumlar kullanılır.

Bitkisel ilaçların güçlü etkileri olabilir: reçeteli ilaçların yüzde 30 ila 40’ı aslında bitkilerden elde edilmektedir. Bu nedenle, birkaç istisna dışında, bir doktor veya kalifiye bir şifalı bitki pratisyeni tarafından tavsiye edilmedikçe hamilelik sırasında herhangi bir şifalı bitki kullanmamanız önemlidir.

Zencefil, papatyası veya rezene hamileliğin erken döneminde sabah bulantısını hafifletmek için kullanılabilse de, bu özellikle bebeğinizin planı hazırlanırken hamileliğin ilk üç ayında önemlidir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde belirli rahatsızlıkları gidermek için sarımsak, mısır unu, pisilyum, çayır tatlısı ve ıhlamur çiçeği kullanılabilir. Ahududu yaprağı da doğum hazırlıklarında kullanılabilir.

Bazıları uterus kasılmalarını uyarabildiğinden ve doğum sırasında önerilebilecek olsalar da, hamilelik sırasında asla kullanılmamaları gerektiğinden, kalifiye bir bitki uzmanı tarafından reçete edilmedikçe, diğer bitkilerden kaçınılmalıdır.

Aşağıdaki tavsiyeler sizlere iyi gelir:

Zencefil

Araştırmalar, zencefilin postoperatif hastalarda ve hastaneye yatırılan aşırı sabah bulantısı (hiperemezis gravidarum) olanlarda bulantı ve kusmanın tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Zencefil, sabah bulantılarını ve şişkinliği gidermeye ve spazmı hafifletmek için bağırsakları kaplayan düz kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. En iyisi bitki çayı, kristalize zencefil veya zencefil birası olarak alınır, çünkü köpüklü olması da faydalı görünmektedir.

Zencefil kapsülleri de mevcuttur, ancak daha güçlü bir doz içerdiklerinden, en iyi hamilelik sırasında kalifiye bir pratisyen hekimin gözetiminde alınır.

Papatya

Papatya, birçok bahçede kendi kendine tohum veren tanıdık bir çiçektir. Çiçek başlarından yapılan bir çay, sabah bulantısı, hazımsızlık, rüzgar (kolik) nedeniyle karın ağrısı ve şişkinlik gibi hamilelikle ilişkili bir dizi durumu hafifletmeye yardımcı olan yatıştırıcı ve yumuşak bir etkiye sahiptir.

Aynı zamanda gergin kasları gevşetmeye, sinirliliği gidermeye ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Gün boyunca küçük miktarlarda yudumlayın, ancak hamilelikte uzman bir bitki uzmanının tavsiyesi dışında günde dört fincandan fazla papatya çayı içmeyin.

 

 

Rezene

Rezene çayı ayrıca bağırsak üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve hazımsızlığı, şişkinliği, şişkinliği ve koliği gidermeye yardımcı olabilir ve bebekler için bazı diş çıkarma ve kolik ilaçlara dahildir. Rezene ayrıca hafif bir idrar söktürücü etkiye sahiptir ve sistit için faydalıdır.

Doğumdan sonra rezene çayı içmek anne sütü üretimini canlandırmaya yardımcı olur. Yetkili bir bitki uzmanının tavsiyesi dışında, hamilelik sırasında günde iki fincandan fazla rezene çayı içmeyin.

Mısır püskülü

Mısır ipliği, olgun bir mısırın başı ile örtü yaprakları arasında bulunan ipeksi iplik benzeri yapraklara (stamenlere) verilen isimdir. Hafif idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve suda bir infüzyon, hamilelik sırasında hafif sıvı tutulmasına ve sistite yardımcı olabilir.

Sıvı tutulması birkaç günden uzun sürerse, kan basıncınızın kontrol edilebilmesi için her zaman tıbbi yardım alın. Yetkili bir bitki uzmanının tavsiyesi haricinde, hamilelik sırasında günde en fazla dört fincandan mısır sütü infüzyonu içmeyin.

Karnıyarık Otu

Karnıyarık otu çekirdeği ve kabuğu, kabızlık ve hemoroid için güvenli ve etkili bir çare. Tohumlar nemlendiğinde şişer ve jelatinimsi hale gelirken, kabuklar yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu eylemler birlikte, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kabızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olmak için etkili bir hacim artırıcı madde sağlar. Sıvı karnıyarık otunu emdiği için ishal için de etkili bir tedavi yöntemidir.

Hareketleri yumuşatmanın yanı sıra şişkin hemoroidleri yatıştırmaya yardımcı olur ve tahrişi azaltır. Karnıyarık otu aldıktan sonra daima bol su içirin. Günde iki çay kaşığı büyük bir bardak su ile alın veya – tercih ederseniz – almadan önce gece boyunca soğuk su veya soğuk çayda bekletin.

Keçi Sakalı Bitkisi

Keçi sakalı, aspirin ile ilgili olan ancak beraberinde bulunan diğer maddelerin bir sonucu olarak çok daha yumuşak olan doğal bir ağrı giderici madde olan salisilik asit içerir. Mideyi tahrişe karşı korurken ağrı ve iltihabı giderir.

Hamilelik sırasında mide ekşimesi, hazımsızlık, kas-iskelet sistemi ağrılarını hafifletmek ve ishale çare olarak kullanılabilir. Nitelikli bir bitki uzmanının tavsiyesi dışında, hamilelik sırasında günde iki fincandan fazla infüzyon (çay) içmeyin.

Kireç çiçeği

Ihlamur veya ıhlamur ağacının çiçekleri baş ağrısını ve sinüs ağrısını hafifletmek, kaygı ve stresi azaltmak ve dinlendirici bir uyku sağlamak için kullanılır. Limon çiçeği, yüksek tansiyonun anksiyete ile bağlantılı olduğu durumlarda önerilebilir.

Ayrıca burun salgılarını azaltır ve soğuk algınlığı semptomlarına yardımcı olur. Yetkili bir bitki uzmanının tavsiyesi dışında günde en fazla üç fincan infüzyon içmeyin.

Ahududu yaprağı

Çay veya tablet şeklinde alınan ahududu yaprağı, doğuma hazırlanırken rahim boynunu yumuşatmaya yardımcı olur ve gebeliğin son sekiz haftasında günlük olarak önerilir. Erken gebelik döneminde alınmamalıdır.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, ahududu yaprağı özlerinin doğum süresini ve ağrısını azalttığını göstermektedir. Sıklıkla kasılmalarının nispeten ağrısız olduğunu ve bebeğinin doğumdan sonraki birkaç saat içinde doğduğunu söyleyen anneler, sık sık kasılmalarının nispeten ağrısız olduğunu ve doğumdan sonraki birkaç saat içinde doğduğunu söylüyor.

Rahim kasılmalarının kuvvetini arttırmak için rahim uzunlamasına kaslarını güçlendirerek çalıştığı düşünülmektedir.