Doğum İçin Hipnoterapi

Hipnoterapi sizi doğuma hazırlamaya yardımcı olabilir. Bir refah ve rahatlık hissi yaratabilir, derin bir huzur hissi uyandırabilir ve ağrı ve gerginliği azaltabilir. Daha fazla kas kontrolü sağlanabilir ve doğumdan sonra iyileşme genellikle normalden çok daha hızlıdır.

Hipnoterapi ve kendi kendine hipnoz, normal doğal doğum teknikleriyle birlikte kullanılabilir ve hem anne hem de bebeğe maksimum fayda sağlamak için derin nefes alma ve görselleştirme içerir.

Hipnoterapi tüm deneyimi daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olarak anneye vücudu ve duyguları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Deneyimli bir hipnoterapist, derin korkuların veya bilinçaltından olumsuz izlenimlerin serbest bırakılmasına yardımcı olabilir, böylece bu izler artık istenmeyen duyguları veya davranışları tetiklemez. Bu, güvenli ve nazik bir şekilde yapılır ve her zaman hastanın izniyle yapılır.

Hipnoterapi seansında pozitif bir tetikleyici (belki bir kelime veya parmak hareketi) kurulabilir, böylece danışan bunu hızlı bir gevşeme durumu sağlamak için kullanabilir.

Ve kendi kendine hipnoz öğretilebilir, böylece hasta evde, doğum sırasında ve doğum sırasında kendisi üzerinde çalışabilir. Bu terapi nazik ve iyileştiricidir ve istenmeyen duygu ve davranışları dönüştürmek için kullanılabilir. Anne adayı, oturum boyunca kontrolündedir.

Endişelerin üstesinden gelmek veya rahatlamayı sağlamak için nazik kendi kendine hipnoz da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki egzersiz yardımcı olacaktır:

  1. Rahatsız edilmeyeceğiniz sıcak, sessiz, loş bir odada dinlenin.
  2. Telefon kapalıyken rahat bir sandalyeye oturun.
  3. Üç derin nefes alın ve nefes verirken vücudunuzun üzerinden akan, tüm stresi eriten ve tüm vücudunuzu gevşeten yumuşak, altın bir ışık hayal edin.
  4. Güzel bir odaya on çok güvenli adım attığınızı hayal edin. Odada her zaman mükemmel – canlı, mutlu ve mükemmel sağlıkta – göründüğünüz boy aynası var. Aynaya doğru yürüyün ve yansımanızın tadını çıkarın.
  5. Odadaki çift kapı, güneşin nazikçe parladığı harika bir bahçeye açılır. Her renkten çiçekler, ağaçlar ve belki bir gölet veya çeşme vardır. Bahçede zaman geçirin ve tüm stres ve gerginliğin kaybolmasına izin verin.
  6. Bu huzurlu yeri keşfedin ya da oturup su ve kuş seslerinin tadını çıkarın. Her şeyin ne kadar net göründüğüne ve ne kadar sakin hissettiğinizi fark edin.
  7. Hazır olduğunuzda, birden ona kadar sayın ve yenilenmiş ve dinlenmiş hissederek ona kadar gözlerinizi açın.