Çocuğunuzun Stridor ile Başa Çıkmasına Yardımcı Olun

Çocuğunuz rahat nefes aldığı sürece evde deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Bazen çocuğunuzu dik oturtmak hava yolundaki baskıyı azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Soğuk sis veya soğuk hava, genellikle hava yolu şişmesini azaltmaya ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Krup için, her biri yaklaşık 10 dakika geçirerek soğuk hava (dışarıda) ve buhar (duştan) arasında geçiş yapın. Kombinasyon boğazı rahatlatır ve şişliği azaltır. Bu genellikle krupı tamamen çözer.

Çocuğunuzu sıcak, buharlı bir banyodan serin gece havasına çıkardığınızda, etrafına bir ceket veya battaniye koymayı unutmayın.

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri çocuğunuzu sakin tutmaktır. Bu ağlamayı azaltır ve stridoru azaltır. TV’nin önünde birkaç dakika beklemek, alevlenmeyi hızla hafifletebilir.

Çocuğunuzun krup ile nadir olmayan ateşi varsa, ona asetaminofen (Tylenol) veya Duprofen (Advil veya Motrin) gibi ateş düşürücü bir ilaç verin. Bu onu daha rahat ettirecek ve nefesini yavaşlatacaktır. (Bir çocuğun ateşi olduğunda, ateşi “söndürmek” için nefes alıp verir.) Bir çocuğa her zaman aspirin verilmesi gerektiğini unutmayın.

Doktorumun ne zaman aramak gerekiyor?

Çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa doktoru ya da ambulansı arayın. Çocuğunuzun solunum sıkıntısı olduğunu düşünüyorsanız veya stridor varsa, doktorunuzu arayın. Çocuğunuzun gürültülü nefes almasının endişe verici olup olmadığını söylemek zor olabilir, özellikle de krup çok dramatik ses çıkarabildiği için. Bununla birlikte, çocuğunuz akciğerlerine fazladan oksijen almak için bazı teknikler kullanacaktır. Çocuğunuz bu semptomlardan iki veya daha fazlasını gösterirse veya herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuzu arayın.

  • Her nefeste burun deliklerini genişletmek. Bu, hava yoluna ve akciğerlere daha fazla hava akmasına izin verir.
  • Çene ve omuzlar arasında boyundaki uzun kasların gözle görülür şekilde esnemesi veya kasılması. Bu, akciğerlerin üst kısımlarını çekerek akciğerlerin boyutunu ve hava kapasitelerini arttırır. Göğüs çentiği adı verilen köprücük kemiği arasındaki çentik de her nefeste içeri giriyor olabilir.
  • Kaburgalar arasındaki kasların gözle görülür şekilde esnemesi veya kasılması. Bu, akciğerleri yatay olarak açmak için çeker. Ayrıca akciğer boyutunu ve kapasitesini artırır. Bu kasların çekildiğini görmek için çocuğunuzun koltuk altından kalçasına hayali bir çizgi çizin. Bu çizginin yarısına kadar, her nefeste hareket eden kaburgaları arayın. Yukarı ve aşağı hareket eden bir sıra kova tutacağı gibi görünecekler.
  • Her nefeste göbeği abartılı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirmek. Bu, diyaframı aşağıya iterek akciğerlerin derinliğini ve hava kapasitelerini artırır.
  • Hızlı nefes alması. Bu, basitçe hızlandırarak akciğerlere hava akışını artırır. Ateşi olan bir çocuğun ateşi “atmak” için hızlı nefes alacağını unutmayın. Bu, vücudun soğumasına yardımcı olmanın çok iyi bir yoludur; nefes almakta zorlandığına dair bir işaret değildir.
  • Ateşin olmadığı durumlarda, normal solunum hızı yaşa bağlıdır: Küçük çocuklar dakikada 25 ila 35 kez nefes alırken, iki yaşın üzerindeki çocuklar dakikada 20 ila 30 kez nefes alır. (Yetişkinler tipik olarak dakikada 12 ila 14 kez nefes alır.) Çocuğunuzun ateşi varsa, ona ateş düşürücü bir ilaç verin. Ateşi normale döndüğünde solunum hızını tekrar kontrol edin.

Bu semptomlar (nispeten) sakin bir çocuğu değerlendirmede yardımcı olur. Bununla birlikte, ağlayan bir çocukta, nefes almada zorluğun kesin göstergeleri olmayabilir. Bunun nedeni, ağlayan bir çocuğun ağlamanın bir parçası olarak burun deliklerini açması, ağzını açması ve hızlı nefes almasıdır.

Şüphe duyduğunuzda hemen doktorunuzu veya ambulansı arayın. Çocuğunuz nefes almakta güçlük çekerken, ağzına yiyecek veya içecek dahil hiçbir şey sokmamalısınız.