başparmak ağrısı

Başparmak ağrısına baş parmak yer alan kemikler, eklemler, tendonlar, sinirler, kaslar, kan damarları, bağ dokusu, deri veya tırnaklar da dahil olmak üzere bu yapılarak gelebilecek herhangi bir hasar yada yaralanma neden olabilir. Belirtiler sürekli olabilir, değişebilir veya hareket etmekle kötüleşebilir. Ağrının derecesi hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve ağrı bıçaklama, yanma veya çarpıntı, keskin veya donuk şekilde tarif edilebilir. Bazen, başparmakta algılanan ağrı aslında vücudunuzda başka yaralanma ya da hastalıktan da kaynaklanabilir.

Nedenine bağlı olarak, başparmak ağrısı, bir veya her iki başparmakta mevcut olabilir. Sık görülen nedenler arasında osteoartrit, yaralanma ve travma gelmektedir. Yanı sıra parmaktaki doğuştan yada sonradan oluşan deformiteler başparmak ağrısına neden olabilir. daha farklı olarak bu ağrı vücudun diğer bölgelerini etkileyen kronik yada altta yatan hastalık ile ilişkili olabilir. Örneğin, parmaklardaki mavimsi renk değişikliği (siyanoz) ve genişleme vücudun yeterli oksijen alamamasına bağlı olarak ortaya çıkan birçok kronik akciğer hastalıklarında görülür.

Bu sorun serebral palsi gibi sinirleri ve kasları etkileyen herhangi bir sorun da kolları ve elleri de etkileyen belirtilere neden olabilir. Enfeksiyon, kırık, tümör ya da disk hastalığı gibi omurga bozuklukları da sık sık kol ve ellerde sorun hissedilmesine yol açmaktadır. Tırnak etrafındaki deri (paronişi) ve altındaki dokunun (sellülit) ya da kemik (osteomiyelit) enfeksiyonları da başparmak ağrısına neden olan faktörlerdir.

Başparmak ağrısının süresi nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin bir yaralanmada aniden ağrı gelişirken başparmaktaki bir yırtık yada aşınma durumunda ağrı yavaş gelişebilir, kalıcı olabilir ve zamanla kötüleşebilir.

Başparmak ağrısında çeşitli belirtiler oluşabilir ve bu belirtiler altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir. Belirtiler vücudun başka bölümlerini de etkileyecek şekilde ortaya çıkabilir.

Başparmak ağrısında kanama veya morarma, yanma duygusu, elleri hareket ettirmede zorluk, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik gibi travmaya bağlı olan belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunun dışında parmaklarda yanma veya karıncalanma hissi (parestezi), uyuşma, felç ve zayıflık (kuvvet kaybı) gibi sinir-kas sistemi ile ilgili belirtiler oluşabilir.

Yanı sıra kol, el, parmak veya omuz ağrısı, dudak veya tırnaklarda mavimsi renklenme, vücudun diğer alanlarında karıncalanma hissi, nefes almada zorluk, sabah kalktıktan sonra bir saatten fazla süren genel sertlik, bacak ağrısı ve boyun ağrısı meydana gelebilir.